ALT ISLATMA ENÜREZİS

ALT ISLATMA ENÜREZİS Resim

ALT ISLATMA ENÜREZİS

ALT ISLATMA (ENÜREZİS)

 Pek çok çocuk geceleri uyku esnasında altını ıslatmaktadır. Alt ıslatma yani tıptaki adı ile enürezisin birden fazla sebebi olabilir. Altını ıslatan çocukların ebeveynleri çocuklarının daha iyi uyku süreci geçirmesi ve alt ıslatmanın önlenmesi için çeşitli yollar denemektedir. Bazen alt ıslatma, tedavi gerçekleştirilmeden zamana bağlı olarak kendiliğinden ortadan kalkabilir. Ama bazı ebeveynler alt ıslatmanın önlenmesini zamana bırakmak yerine bir an önce çözüme kavuşturmak için uzman psikologlara başvurabiliyor. Diyarbakır’da uzman ve en iyi psikologlarımız ile çocuğunuzun alt ıslatma sorununu çeşitli yollar ve tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırabiliriz.

 

 

ALT ISLATMANIN NEDENLERİ

 

Derin Uyku Problemi: Pek çok ebeveyn çocuklarını uykudan uyarırken oldukça zorlandığını dile getirir. Bazı çocuklarda uyku süreci oldukça derin yaşanmaktadır. Uykudan uyanma konusunda zorluk yaşanması alt ıslatmanın başlıca nedenleri arasında yer alır. Çocukların uykusunun derin olmasından dolayı idrar torbası dolduğu zaman uyku esnasında basit idrar kaçırmaları meydana gelebiliyor.

 

Mesane Kapasitesi: Bazı çocuklarda uyku sırasında mesane torbasının kasıldığı ve bu kasılmadan dolayı mesane torbasının küçüldüğü bilinmektedir. Mesane torbasının uyku esnasında küçülmesi de idrar kaçırmaya sebep olurken alt ıslatmanın en önemli nedenleri arasında yer alır.

 

Aşırı Sıvı Tüketimi: Çocukların gece yatmadan önce aşırı düzeyde sıvı alması da alt ıslatmanın nedenlerindendir. Uyku öncesi alınan bol miktarda sıvı geceleri mesane torbasını rahatsız etmekte ve çocukların idrar kaçırmasına sebep olabiliyor.

 

Psikolojik Nedenler: Saymış olduğumuz diğer alt ıslatma nedenlerinin arasında belki de tedaviye en uygun sebep psikolojik olanlardır. Bazı çocuklarda görülebilen psikolojik sıkıntılar çocukların gece uykusunda alt ıslatmasına yol açabiliyor.

 

ALT ISLATMANIN TEDAVİSİ

 Alt ıslatmanın birden fazla nedeni olduğu gibi çözüme kavuşturmak için de pek çok yol mevcuttur. Bu yolların en başında ebeveyni ile çocuğa birlikte terapi uygulayarak alt ıslatmanın nedenleri hakkında bilgilendirmek olabilir. Bu bilgilendirmenin yanında alt ıslatmayı önlemek için neler yapılabileceği konusunda tartışılıp bir karara varılabilir. Alt ıslatmada terapi ile desteklenmiş ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Diyarbakır’da alt ıslatma terapisi konusunda sizlere yardımcı olmaktayız. Diyarbakır’da en iyi psikologlardan oluşan kadromuz ve güler yüzlü anlayışımız ile hizmetinizdeyiz.

0 Yorum var

Yorum Yap

Email Adresiniz görünmeyecektir.*